Witamy w niezależnym psarskim serwisie ;)

Strona którą właśnie odwiedzasz opisuje w sposób nieszablonowy naszą piękną miejscowość zlokalizowaną w sercu województwa śląskiego. Znajdziesz tutaj historię Psar, bardzo szczegółowy opis wartości przyrodniczych oraz krajobrazowych całej gminy Psary jak również wiele innych informacji, dużo zdjęć, artykułów, gminnego sportu, szeroko pojętej kultury zawsze związane z Naszą miejscowością...no, prawie zawsze ;)

Serwis działa dla Was od 2005 roku, nie jest komercyjny i nie jest też w żaden sposób zależny od polityki, władzy, samorządu itp.
Jeśli masz pomysł, zdjęcie, artykuł, cokolwiek... napisz szukamy osób do współtworzenia serwisu

Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do częstych odwiedzin serwisu i profilu Facebook / Przemek Skrzypiec - redaktor serwisu
Radni pod włos... felieton

Wkrótce wybory. Na płotach, przystankach, słupach pojawiają się coraz to nowsze plakaty kandydatów na wójta, radnych. W skrzynki wciskane są programy komitetów wyborczych i kolorowe ulotki z uśmiechniętymi twarzami, które przypominają o swoim istnieniu  przed wyborami by po wyborach najczęsciej popaść w czteroletni niebyt. W większości kiermasz kiczu, prymitywnego w dzisiejszych czasach PR typu "dłonie w koszyczek" (brawo dla jednego z kandydatów na wójta ! smile.gif i większości niestety pustych lub populistycznych obietnic. Cóż... co 4 lata przez to przechodzimy to i teraz przejdziemy, najważniejsze żeby po wyborach posprzątali ten kolorowy kram choć i z tym niektórzy mają problem...

W całym tym ferworze walki wypadałoby się zastanowic komu tak naprawde robimy przysługę oddając na niego głos i czy aby głos nasz na pewno przełoży się na mądrą i odpowiedzialną radę a nie przyczyni wyłącznie do autopromocji i pomysłu na życie coponiektórych kandydatów.

Przyjrzyjmy się więc bliżej składzie dotychczasowej rady wybranej w wolnych i demokratycznych wyborach cztery lata wstecz...

Wybraliśmy w nich wójta oraz 15 radnych. Wśród nich znalazło się m.in:

    3 nauczycieli z terenu Gminy Psary
    1 pracownik  jednostki budzetowej zależnej od Gminy Psary (Gminny Ośrodek Kultury)

    1 pracownik jednostki  utrzymywanej  przez miasto Będzin  (Muzeum w Będzinie)
    5 emerytów
    5 pracowników przedsiębiorstw lub instytucji niezależnych od gminy
   

Dieta radnego, czyli  jego wynagrodzenie za pracę w radzie waha się pomiędzy 8000 a 10 000 zł (zwykły radny) do około 15000 dla przewodniczącego rady rocznie (źródło: oświadczenia majątkowe), kokosów jak w sejmie może i nie ma ale zawsze to pozycja społeczna, "prestiż" i dość przyzwoity grosz bowiem robota niezbyt czasochłonna (w wersji "minimalistycznej" dla leniwych  to 1-2 dni w miesiącu) a dla niektórych mamy wrażenie że i nawet niezbyt zajmująca intelektualnie. A szkoda bo w radzie jest mozliwosć kreatywnego i pomysłowego działania...

Rada gminy ogólnie ujmując  zajmuje się wszelkimi działaniami "zarządczo-nadzorczymi" i prawodawczymi w gminie -  począwszy od finansów poprzez inwestycje a na  kulturze,   oświacie, śmieciach i bezdomnych psach kończąc.

Jak zerkniemy na Builetyn Informacji Publicznej to znajdziemy wszystkie uchwały jakie podjęła dotychczasowa rada gminy skłądająca sie z osób wymienionych powyzej. I tak  2014 mamy np:

  • uchwała z 25 września 2014 roku  w sprawie: "zmiany Uchwały Nr XXVIII/208/2009 Rady Gminy Psary z dnia 28.01.2009 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu Wynagradzania Nauczycieli w Gminie Psary"
  • uchwała z 24 kwietnia 2014 roku  w sprawie: "zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 rok Gminnego Ośrodka Kultury w Psarach z siedzibą w Gródkowie."
  • uchwała z 27 lutego 2014 roku w sprawie: "planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Psary". (tutaj np ustalono m.in kwote do 1000zł/semestr  dofinansowania na dokształcenie się nauczycieli)


Można oczywiście przytoczyć więcej uchwał (tu odsyłamy do BIPu) ale celowo wybraliśmy akurat te, ponieważ nasuwa się pytanie czy radny gminy,  który jest  jednocześnie nauczycielem zatrudnionym w tej samej gminie lub pracownikiem zatrudnionym w Gminnym Ośrodku Kultury jest odpowiednią osobą jeśli chodzi o jego bezstronnośc i obiektywizm? Ci ludzie zasiadając w radzie gminy  jak widzimy decydują przecież poniekąd o swoich profitach, wynagrodzeniach, dofinansowaniach, rozwoju zawodowym  i oceniają pracę...ich samych. Jakby nie patrzeć - książkowy konflikt interesów w najczystszej postaci na kóry co 4 lata pozwalamy  wybierając do rady osoby zatrudnione w jednostkach gminnych.

Jak pójdziemy dalej i przyjrzymy się oświadczeniom majątkowym radnych to okaże sie że niektórzy zatrudnieni są nie w jednej ale w kilku placówkach oświatowych  finansowanych z budzetu gminy Psary jednocześnie a czasem pobierają dodatkowe wynagrodzenie z racji działalnosci pobocznej (i to też w jednostkach budzetowych gminy - np pracując dodatkowo w GOKu).

Oczywiście zaraz odezwą się głosy broniące tych radnych, no bo przecież pewnie stoi za tym wyłącznie powołanie, dobro wspólne,  zapał, oddanie samorządom czy  bezstronność...  Chcielibyśmy w to wierzyć ale czy ABY NAPEWNO tak jest? Bo czasem (i to nie tylko w Gminie Psary)  można odnieść  wrażenie, że bycie radnym to bardziej spośób na dodatkowe zajęcie zarobkowe,   wypracowanie sobie zaplecza politycznego i podreperowanie budzetu domowego dorabianiem "fuch" w gminie jadąc na wózku zwanym "Radny", który mimo wszystko otwiera więcej drzwi i możliwości niż przeciętnemu Kowalskiemu?

Na te i inne pytania jednak to Państwo muszą już sami sobie odpowiedzieć i ocenic obiektywizm  tych radnych  na podstawie ich nierzadko wieloletniej pracy,  bo w radzie gminy mamy obecnie aż 4 osoby pracujące jednocześnie w jednostkach budzetowych gminy i to przez wiele lat.


Pozdrawiamy i życzymy mądrego i świadomego następstw wyboru radnych i wójta w dniu  16 listopada 2014r...


Jednocześnie w związku z pojawiającymi się zapytaniami kandydatów,  informujemy, iż portal psary.info oraz fanpage na Facebooku nie będzie publikował żadnych ogłoszeń wyborczych. Pragniemy pozostać bezstronnym i obiektywnym źródłem informacji tak jak to ma miejsce od niemal 10 lat istnienia.
 

komentarze [6]