Witamy w niezależnym psarskim serwisie ;)

Strona którą właśnie odwiedzasz opisuje w sposób nieszablonowy naszą piękną miejscowość zlokalizowaną w sercu województwa śląskiego. Znajdziesz tutaj historię Psar, bardzo szczegółowy opis wartości przyrodniczych oraz krajobrazowych całej gminy Psary jak również wiele innych informacji, dużo zdjęć, artykułów, gminnego sportu, szeroko pojętej kultury zawsze związane z Naszą miejscowością...no, prawie zawsze ;)

Serwis działa dla Was od 2005 roku, nie jest komercyjny i nie jest też w żaden sposób zależny od polityki, władzy, samorządu itp.
Jeśli masz pomysł, zdjęcie, artykuł, cokolwiek... napisz szukamy osób do współtworzenia serwisu

Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do częstych odwiedzin serwisu i profilu Facebook / Przemek Skrzypiec - redaktor serwisu


News: Potrącono kobietę na ul. Wiejskiej w Psarach - sprawca zbiegł.

1000 zł nagrody za wskazanie sprawcy wypadku !!!

W dniu 9 lutego 2013 około godziny 20.00 w Psarach na ulicy Wiejskiej (niedaleko skepu nocnego) została potrącona kobieta. Kierujący samochodem zbiegł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy poszkodowanej. Samochód w wyniku wypadku stracił prawe lusterko i prawdopodobnie ma wgniecenia lub zarysowania  w okolicy prawej strony drzwi. Lusterko wskazuje że był to jeden z mniejszych samochodów (cinquecento, uno itp). Policja wszczeła dochodzenie i bada sprawę, jednak przyda się każda pomoc w odnalezieniu sprawcy wypadku. Samochód zatrzymał się i zawrócił po czym kierowca odjechał w kierunku Sarnowa lub skręcił w polną drogę, bardzo prawdopodobne, że w samochodzi znajdowało się więcej osób, kóre wcześniej robiły zakupy w sklepie nocnym (jest tam monitoring).

Osoby, które były świadkem lub które mogą wskazac pojazd pasujacy do opisu (bez prawego lusterka) prosimy o kontakt tel 606742835 lub e-mail przemekskrzypiec@wp.pl lub korzystając z formularza kontaktowego tutaj

Redakcja psary.info przewidziała atrakcyjną nagrodę pieniężną za pomoc w odnalezieniu sprawcy tego wypadku.News: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Psarach

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku również zagra w Psarach.

W tym roku celem zbiórki jest nie tylko pomoc najmłodszym ale również seniorom.

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA  Jak możemy wyczytac na stronach WOŚP: Pieniądze zebrane w 21. Finale chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowę na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku nasza pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie.

W Polsce istnieje niewiele oddziałów geriatrycznych, zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Mamy jednak nadzieję, iż rozgłos, jaki zawsze towarzyszy Finałowi, będzie okazją, by uświadomić nam wszystkim, że jest to problem, którego nie można dalej unikać. W ciągu minionej dekady obserwujemy postępujące zmiany sytuacji demograficznej. Społeczeństwo się starzeje, upada tradycyjny model rodziny wielopokoleniowej. Wokół nas  żyje i będzie żyło coraz więcej osób w podeszłym wieku, wymagających pomocy medycznej w walce z chorobami przewlekłymi. Osób, które zasługują na dobre wyposażenie oddziałów szpitalnych, ośrodków opiekuńczych, na troskę i zrozumienie lekarza, i na końcu na poszanowanie godności przez wszystkich dookoła.
Zakłady opiekuńczo-lecznicze opieki długoterminowej to placówki, które podejmują się niesienia pomocy tym najciężej chorym seniorom. Tam także lista potrzeb jest długa. Co więcej – ośrodki te nie potrzebują drogiego sprzętu specjalistycznego, najczęściej ponawiane prośby dotyczą podstawowego wyposażenia.
Orkiestra w efekcie 21. Finału planuje zakupić urządzenia takie jak:
·         łóżka o regulowanej wysokości z zabezpieczeniami
·         materace przeciwodleżynowe
·         statywy mobilne do kroplówek
·         ssaki elektryczne i akumulatorowe
·         pompy infuzyjne i pompy żywieniowe
·         sprzęt rehabilitacyjny typu rotory kończyn dolnych i górnych, tory do nauki chodzenia, czy rowery treningowe.News: Refleksje psarsko cmentarne

Jak wiemy tradycją naszego narodu jest, że corocznie 1 listopada odwiedzamy groby bliskich. Tradycja to zacna i dobrze, że mamy takie święto. Ponieważ nasz kraj staje się coraz bardziej krajem dobrobytu większość z nas jest posiadaczem towaru luksowego jakim jest samochód. Spora wygoda dowieźć sobie na cmentarz znicze, kwiaty etc. Jednak.... zastanówmy się czy od razu musimy zostawiać samochód przed cmentarzem tak, by ludzie musieli potem omijać nas slalomem, kiedy parking jest dosłownie parę meterków dalej.

No, ale... za postój trzeba zapłacić, calutkie 3 zł za cały dzień. Z zasłyszanych narzekań „– 3 złote?! Panie! To jest rozbój w biały dzień!”. Jasne, lepiej stanąć i zataranować, wejście na cmentarz i przejazd przy cmentarzu. Niech się piesi martwią jak dojść, a nadjeżdzające samochody jak się wyminąć.

Myślę, że gdyby nie duża ilość ludzkich oczu, oszczędnictwo w postaci 3 złotówek szybko zostałoby przez rodzimą ludność wyegzekwowane jakimś ładnym rękodziełem wydrapanym na lakierze.

Drodzy mieszkańcy, odwiedzający psarki cmentarz, od 3 zł nikt z Was nie zbiednieje. – Zakładam, że ludzie w najcięższej sytuacji finansowej samochodu nie mają. -  Kasa idzie na klub sportowy, którego prezes i gracze kasy nie przepijają. Dodatkowo chłopaki z klubu cały dzień pilnują na parkingu porządku, cobyście się nie pozabijali o wymarzone  przycmentarne miejsce dla swoich czterech kółek. Chłopaki z klubu później kupią sobie za to parę spodenek, koszulkę i skarpetki więc nachapią się z Waszej kasy, że ho, ho.

news od: meduzaNews: Nie smrodź sąsiadowi !!!

Sezona grzewczy chyba już został zainaugurowany. Poznajemy to po wszedobylskim smrodzie palonych butelek, plastików i innych opakować oraz po utrzymującym się rankiem i wieczorami smogu, przykrywającym Psay i okolice wyciskającą z oczu łzy czarną poduchą.

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA Można by rzec "Wieś się bawi" a może bardziej "Wieś się pali"... i to stwierdzenie naprawde pasuje do tych wszystkich dla których poczatek sezonu grzewczego to okazja do spalenia pozostałych w piwnicach śmieci.

Tymczasem kilka faktów:

1. Spalając śmieci w domowym piecu oprócz smrodu produkujesz toksyczne dioksyny szczególnie niebezpieczne i szkodliwe dla dzieci.

2. Spalanie tworzyw sztucznych powoduje produkcje innych szczególnie niebezpiecznych dla ludzi substancji: tlenki azotu (głównie NO i NO2), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO).

3. Spalajac śmieci produkujesz duże ilości drobnego pyłu zawierającego  związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu) !!

4. Smrodzisz sasiadom i całej najbliższej  okolicy - czy wiesz że wydobywający się z Twojego komina smród potrafi być odczuwalny nawet w promieniu 2 kilometrów ??!!) 

5. Spalajac śmieci  wydobywający się z Twojego komina dym świaczy dobitnie o włascicielu posesji. Nie głupio Ci jak na ulicy ludzie pokazują palcem na komin i komentują "patrz ten frajer znowu pali w piecu śmieciami"

6. Stwarzasz ogromne zagrozenie dla siebie !! - spalając w piecach wszeleki syf narażasz układ wentylacyjny, komin, piec na osadzanie sie sadz (węgla zdolnego do zapalenia się)  i innych związków łątwopalnych co powoduje ogromne ryzyko zapalenia się sadzy w kominie, które moze sie skonczyć w najlepszym przypadku koniecznoscią remontu komina w najgorszym... no właśnie. Kto widział palące się sadze ten wie jakie to ryzyko.

7. Dziwisz się że twój piec zamienia się powoli w kupę rdzy ? - nie ma co się dziwić bo to wina śmieci i kiepskiego zasiarczonego węgla, które  przy spalaniu zamieniają się w kwas siarkowy, chlorowy, solny i inne substancje zjadające Twój piec od środka.

Na koniec Ci najbardziej oporni na wiedze i wyobraźnie mogą dostać dotkliwy mandat karny od Policji... ale kogo to obchodzi... przeciez my wiemy najlepiej czym palić prawda?

OPAMIETAJMY SIĘ - śmieci nie  slużą do palenia nimi w piecu, zwracaj uwagę każdemu,  kto dymem z komina  zatruwa Ciebie i Twoją rodzinę toksycznymi substancjami i smrodem.

redakcja www.psary.infoNews: Smieciarz z Psar ciąg dalszy...

Informacja poszła w świat i oto rezultaty. Śmieciarz wrócił na swoje śmieci aby zatrzeć ślady podpalając swoje wysypisko. Na szczęście przed podpaleniem udało się znaleść w śmieciach wskazówkę skąd mogą pochodzić (właściwie to dwie wskazówki). Widziano tez samego podpalacza. Teraz mamy nadzieje ze zagadkę rozwiążą do końca opowiednie śłużby i wyjaśnią śmieciarzowi zasady dobrego wychowania... więcej zdjęć na profilu FacebookNews: POMÓŻ ZŁAPAĆ ŚMIECIARZA Z PSAR

Jeśli nie jest Ci obojętne ludzkie chamstwo w postaci dzikiego wysypiska śmieci POMÓŻ ZŁAPAĆ ŚMIECIARZA.  na Psarskim profulu FACEBOOK znajdziesz akcję oraz galerię. Koniecznie udostępnij znajomym - ktoś musi wiedziec skąd pochodza śmieci wrzucone do potoku "Psarka" na "Stachowym". Gwarantujemy anonimowość sprawę poprowadzimy sami. Jeśli ktoś cos wie prosimy o kontakt przez nasza stronę lub Facebooka

LINK DO AKCJINews: Dożynki powiatowe już za tydzień

Już 8 września na stadionie w Psarach odbęda sie coroczne dożynki. W tym roku będa to dożynki powiatowe. Zapraszamy

 News: Święto Wojska Polskiego w Psarach

Wójt Gminy Psary oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary serdecznie zapraszają na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się 19 sierpnia 2012 roku o godz. 15.00 na stadionie LKS Iskra w Psarahch.

 News: Wyścig Kolarski w Psarach

 

 

 Historia: Psary, Będzin i okolice na starych mapach

Od kilku lat zbierałem się do skompletowania materiałów i napisania artykułu o starych mapach sprzed kilkudziesięciu a nawet ponad 100 lat. Dzisiejsza mapa przede wszystkim kojarzy się z serwisami typu zumi.pl, googlemaps itp. Warto jednak wiedzieć ze pierwsze mapy jakie powstawały były to prawdziwe dzieła sztuki a dawniejsi kartografowie byli uznawani i traktowani na równie z artystami. Podobnie mapy osiągały astronomiczne ceny i były często kupowane dla ozdoby. Z biegiem lat i w momencie gdy kartografię zaczęły wspierać maszyny mapy ulegały stopniowemu ujednoliceniu. Teren Śląska był kartowany już od kilkuset lat, obecnie dzięki Internetowi, pasjonatom, oraz  stosunkowo bogatym archiwom coraz więcej materiałów jest publikowanych w sieci w ramach darmowych i ogólnodostępnych projektów.  Wiodącym serwisem jest serwis Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego http://polski.mapywig.org/  Na tej stronie znajduje się prawdziwe bogactwo map praktycznie całej Europy. Jako że nie jestem historykiem a bardziej osobą związaną z geografią nie będę wnikał w szczegóły i niuanse historyczne chcąc przede wszystkim pokazać Wam Psary, Będzin i okolice na mapach z przełomu IXX i XX w. ze szczególnym uwzględnieniem map z okresu II Wojny Światowej...