W tym dziale dowiesz się sporo o przyrodzie naszego terenu...

Idzie wiosna !!! Prodło i Psarka Areszt lub grzywna za WYPALANIE TRAW ! Zimowe kłopociki… Jaskinia Żydowska
Jaskinia Żydowska

Jaskinia "Żydowska" w Górze Siewierskiej
mecz

Tak tak, to nie pomyłka, Psarskie okolice mogą się pochwalić faktem istnienia na tym terenie zjawisk krasowych. Pewnie mało kto wie, że w Górze Siewierskiej możemy odnaleźć coprawda małą, ale zawsze jaskinie.
Jaskinia jest w miarę dobrze zachowana, choć widac że powoli ulega zapadaniu się. Nie jest wielka, jest to tylko dość obszerny otwór główny z którego odchodzą dwa korytarzyki. Jeden z nich kończy się ślepo, drugi natomiast jest dłuższy, nie wiemy jednak dokad prowadzi...


Warto dodac, iż jaskinia ma ciekawą historię - jak wynika z przekazów w czasie wojny miał tam schronienie Żyd, któremy pobliscy ludzie pomagali przetrwać czas okupacji... do czasu aż nie został wydany w ręce Niemców.

W ogóle, okolice Góry Siewierskiej tworzą jedne z najstarszych utworów na Wyżynie Śląskiej - wapienie i dolomity środkowego triasu, właśnie one wytworzyły kuestę zwaną Garbem Tarnogórskim, która jest krainą geograficzną - obejmujacą właśnie obszar gdzie przedstawiamy naszą Jaskinie.jaskinia

Jaskinia żydowska powstała w triasowych kawerniastych wapieniach, w XXw z racji lokalnego wydobycia skały odkryta i zmieniona. Jej strop skłąda się z wapieni i iłołupków na których widac wyraźne profile, ponieważ nie są to twory wytrzymałe, część stropu uległa odłamaniu i runęła na dno.
W wapieniach można dostrzec liczne skamieniałości roślinne - pochodzace prawdopodobnie z końcowego triasu (wapienie są luźne i sypkie, koloru żółtawobrunatnego). jaskinia
W głębi dłuższego korytarza widać już starsze skały, a nawet zjawiska krasowe, choc trudno to nazwać naciekiem, to widac oddziaływanie wody na starsze, bardziej zwarte wapienie i dolomity w postaci wyżłobień.
Nie jestem pewien, ale jedna ze skał w głębi korytarza posiada prawdopodobnie naciek kalcytowy, co świadczy o tym, że tysiące lat wstecz w okolicy jaskini miały miejsce typowe zjawiska krasowe (rozpuszczanie skał przez wodę).

Z punktu widzenia przyrodnika, okolica jaskini jest nie mniej ciekawa. Występują tu rozległe murawy kserotermiczne (ciepłolubne). Rosną tam dość ciekawe rośliny takie jak dziewięćsił bezłodygowy, wilżyna ciernista, pierwiosnka lekarska. Spotkać można również chronionego pająka - tygrzyka paskowanego i to dość licznie.
Jak zwykle przygotowaliśmy sporą dawkę fotografii

 

Opracował:
Przemek

Informacja przekazana przez geologa,
który eksplorował jaskinię:


Jaskinie tą odkryłem na początku lat 90-tych w oparciu o informacje od Krzyśka Skorka z Gródkowa.
Wtedy to otwór był mały, a za nim opadał stromo w dół zagruzowany, niski korytarz. Następnie, już w czasie eksploracji wnetrze jaskini zostało znacznie zmienione gdyz na zewnatrz wydobyto sporo gruzu i gliny zasypując duże wgłębienie przed otworem - dziś jest tu równo.
W czasie eksploracji przebito ciasny otwór ok 1m na lewo od tego głównego korytarza oraz wyeksplorowano lewy niski korytarz ( w nim właśnie są polewy kalytowe na scianie ), przebito również ok 2,5 głębokości studzienkę do powierzchni i ty samym jaskinia uzyskała 3-ci otwór.
W wyniku oberwania się krawedzi studzienki z czasem zasypała sie ona samoistnie zarazem poszerzając - ślad po niej jest kilka metrów nad jaskinia w lewo bliżej lasu. W jaskini stwierdzono tez hibernujacego przez jedna zimę nietoperza ale od kilku lat juz go nie ma.
Ponadto występuja tu unikalne nacieki kalcytowe tzw szachownica gdzies opisane w pracy naukowej. Obecnie sala wejściowa grozi zawaleniem gdyz jaskinia narazona jest na wymrożenie zimą.

Oprócz tej jaskini na sąsiednim wzgórzu juz w Rogoźniku jest Jaskinia Poid Wiszarem - znacznie większa od niej jednak otwór jest zawalony wskutek obrywu okapu skalnego. W srodku jest dość wąska ale miejscami - w kominkach wysoka no i bardzo długa. Ponadto w samym kaieniołoie U Ligęzy jest inna jaskinia . W Zapadlisku gdzie prowadzona jest eksploracja i w tym roku odkryto trochę nowego ciągu. Tez ciekawe sa leje krasowe na na wzgórzu Buczyna.
Warto też wspomnieć o pięknych okazach wielkich bloków kryształów kalcytu tez ze zniszczonych chyba przez dawne wydobycie galmanu w rejonie Rudnych Dołów na Buczynie. Tu właśnie w XIX i poczatku XXw były odkrywkowe kopalnie galmanu. Pozostały po nich 4 doły częściowo zalane wodą. Trudno je znaleźć w leśnej gęstwinie ale warto to zrobić.

Ponadto rejon słynie ze źródeł krasowych - np u podnóża Dębowej Góry jest duże źródło z mała tryskająca fontanna ale jest w strasznej gęstwinie i znaleźć je to sztuka.

Pozdrawiam - Maciej Pawełczyk

 


Wybrane fotki:
jaskinia jaskinia jaskinia

jaskinia jaskinia jaskinia

komentarze [0]