W tym dziale dowiesz się sporo o przyrodzie naszego terenu...

Idzie wiosna !!! Prodło i Psarka Areszt lub grzywna za WYPALANIE TRAW ! Zimowe kłopociki… Jaskinia Żydowska
Idzie wiosna !!!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, Widac to nie tylko za oknem, ale także da się źródło: Wikipediazauważyć w przyrodzie. Ci którzy lubią wiosenne spacery po lesie mogą juz zaobserwować pierwsze kwitnące rośliny.

Jako pierwszy po przebiśniegach zaczyna kwitnąć wawrzynek wilcze łyko ciekawa choć bardzo silnie trująca roślina (zjedzenie nawet 10 owoców może się skończyć śmiercią poprzez zatrzymanie krążenia i zapaść). Liście pojawiają się już w lutym, kwiaty w marcu lub kwietniu.

żródło: WikipediaOd Kwietnia do maja w lasach masowo kwitną zawilce - u nas zawilec gajowy (Anemone nemorosa L. ) Widoczne sa szczególnie w Gródkowie gdzie jadąc obok starej hałdy mozna obserwować białe łany zawilca po obu stronach drogi (fot obok - źródło Wikipedia)

Kwiecień  i maj to z kolei czas na pierwsze storczykowate, których wcale niemało u nas. Chętnych zobaczenia   kukułki majowej (Dactylorhiza majalis L) lub źródło - WikipediaListery jajowatej (Listera ovata L.) zapraszam na psarskie podmokłe łąki - np tą naprzeciwko hałdy w Gródkowie, lub łąke bezpośrednio za Tartakiem.

Wszystkie opisane wyzej rośliny (oprócz zawilca) sa objęte ścisłą ochrona prawną tak więc nie można ich zrywać i uszkadzać. Można za to podziwiac i fotografować do czego gorąco zachęcamy.

 

Opracował: Przemek Skrzypiec

Fotografie: pl.wikipedia.org

komentarze [0]